Blog

Mangan Oksit Nedir?

Mangan Oksit Nedir?

Mangan oksit farklı işlevleri için çeşitli sektörlerde kullanılan elementtir. Manganez atom numarası 25’tir. Siimgesi Mn’dir. Periyodik tablonun 7-B grubunda yer almaktadır. Elementin sahip olduğu özellikler sayesinde kullanım alanı yaygınlaşmıştır. Günümüzde aranan bir madde haline gelmiştir. Mangan oksit Türkiye’de olan mangan rezervlerinden temin edilmektedir. Bu nedenle ülke ekonomisi açısından da önemli bir maden ürünüdür.

Mangan Oksit Kullanım Alanları

Peki, mangan kullanım alanları nelerdir? İlk olarak akla gelen inşaat sektöründe ve farklı sektörlerde, yapısında bulunan siyahlık sebebi ile boyama işlemlerinde kullanılmalıdır. Tuğla, seramik, reftakter üretiminde siyah rengi sebebi ile boyama amaçlı kullanılmaktadır. Kullanım alanları arasında aynı zamanda 800 – 850 derecede kalsine edilerek, yem sanayisinde de kullanılmaktadır. Mangan oksitin kullanım alanları her geçen gün yaygınlaşmıştır. Sahip olunan rezervlerden temin edilmesi sağlanarak birçok sektörde tercih edilmeye başlanmıştır. Seramikte sürsil tekniği kullanılarak eskitme yapılır. Bu çalışma içinde manganın kullanıldığı bilinmektedir. Endüstriyel hiçbir işlem görmeden boyama etkisi sayesinde kullanılıyor olması son derece avantajlıdır. Mangan aynı zamanda pişmemiş çamurda da kullanılıyor. Bu nedenle kullanım alanlarına temin edilmesi için ise doğal rezervler kullanılıyor. Doğadan doğal olarak temin edilen mangan oksitin farklı alanlarda kullanıldığı bilinmektedir.

Mangan Oksitin Formülü ve Kimyasal Özellikleri

Elementin formülü tam olarak nedir? MN 02 olarak formülüze ediliyor. İnceleme yapıldığında SiO2 içinde %15 oranında bulunmaktadır. Manganez çeşitli oksitlerden ve hidroksitlerden herhangi biridir. MnO formülü ise organik bileşik olduğunu göstermektedir. Siyahımsı ya da kahve tonunda olan bileşen için piroluzit minerali formunda doğal olarak oluştuğunu söyleyebiliriz. MnO2 temel olarak alkalin pil ve çinko karbon gibi kuru hücreli piller için kullanıldığını da bilinmektedir. Mangan oksit kimyasal özellikleri ile herhangi bir işlem görmeden de farklı alanlarda kullanılabiliyor. Pişme rengi koyu kahve ya da gridir. Her zaman pişirilerek kullanılmıyor. Kullanım alanına ve yapılacak olan işleme göre pişirilmektedir. Yeterli ekipmanların olması ile deneyimli personeller tarafından pişirme işleminin gerçekleşmesi de sağlanır. Zaman zaman ihtiyaç duyulan özelliğe göre pişirmeden de kullanılmaktadır. Bu nedenle sipariş verirken özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mangan Oksit Nereden Temin Edilir?

İhtiyaç duyulması halinde bu maddenin temin edilmesi, doğal yapısı bozulmamış ve en iyi rezervlerden elde edilerek, herhangi bir şekilde zarar görmeden olmalıdır. Bu nedenle özellikle üretici firmalardan temin edilmelidir. Temin edilmesi aşamasında profesyonel hareket eden firmamız, çalışmaları titiz bir şeklide yürütmektedir. Mangan oksit ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamak üzere bu alanda uzman ve deneyimli olan ekip ile hareket etmekteyiz. Güvenle temin edilmesini, kalite ve uygun fiyatı garanti ederek sağlıyoruz. Hemen mangan oksit siparişi için Uğur Has Madencilik iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir