Blog

Mangan Dioksit Nedir?

Mangan Dioksit Nedir?

Mangan dioksitin kullanımı neredeyse 17.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarihi kaynaklara göre Taş Devrin’de insanların mağaralara çizdikleri resimleri renklendirmek için kullandıkları görülmüştür. Antik Yunan dönemine bakıldığında ise çelik yapımında kullanıldığı görülmektedir. Aynı şekilde Mısır ve Roma dönemlerinde de cam yapımında renklendirme için mangan dioksit kullanıldığı bilinmektedir. Günümüze yakın düşünüldüğünde 18. yüzyılda kullanımı artış gösterdi. 1868 yılında Georges Leclanché isimli bilim adamı, manganez dioksit kullanarak kuru pili geliştirdi. Sadece pil endüstrisi günümüzde en büyük manganez tüketen sektörlerin başında gelmektedir.

Kimyasal açıdan bakıldığında ise formülü MnO2 şeklindir. Bu bileşik halinde ise yaklaşık olarak %52 civarında Mn içermektedir. Atom numarası 25 olan Mangan, periyodik cetvelte geçiş metalleri sınıfında yer alır. Mn aynı zamanda Mangan dioksit, Mangan Oksit vb. birçok bileşiğin ön maddesidir.

Mangan Dioksit Kullanım Alanları Nerelerdir?

Manganez Dioksit tarımdan gıdaya birçok alanda aktif olarak günümüz halen kullanılmaktadır.

Tarım Alanında Kullanımı: Özellikle tarım kimyasalları konusunda oldukça kullanılmaktadır. Tarım sektöründe kullanılan birçok enzim ve türevlerinin etkinleştirilmesi aşamasında kullanıldığı bilinmektedir.

Boya Sektöründe Kullanımı: Eski çağlardan beri renklendirme için kullanılmaya başlanılan Manganez Dioksit günümüzde de boya sektörü için renklendirme amacı ile kullanımaktadır. Temel işlev olarak boyar maddelerde kurutma ve renklendirme amacı ile tercih edilmektedir.

Seramik Sektöründe Kullanımı: Mağazalara girdiğimiz zaman gözümüzü alan parlaklığı sağlayan maddelerden biri de ürünün yapımında kullanılan Mangan Dioksit’tir. Özellikle sermaik sektörü açısından oldukça önemli bir değere sahiptir. Genel amaç olarak dezenfeksiyon ve boyama ajanı olarak kullanılmaktadır.

Kimya Sektöründe Kullanımı: Kimyasal tepkimelerde redoks tepkimeleri olarak bilinen indirgeme ve yükseltgeme tepkimeleri kullanılmaktadır. Kimya sektöründe indirge tepkimeleri için katalizör olarak tercih edilmektedir.

Manganez Dioksit Nereden Temin Edilebilir?

Google arama motoru üzerinden “Türkiye manganez fiyatları veya Mangan Dioksit nereden alınır?” vb. aramalar yaparak satış yapan sitelere veya kurumlara ulaşılabilir. Bu firmaların büyük çoğunluğu aracıdır. Üretimini yapmadıkları Mangan Dioksit’i üreticilerden alıp satışa sunmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığında Mangan Dioksit siparişi vermek için bazı kriterlere dikkat etmek gerekir.

  • Sipariş vermeyi düşündüğünüz site veya kuruluş üretici mi?
  • Firmanın geçmişi hakkında ne kadar bilginiz var?
  • Firma kaç senedir bu sektörde hizmet vermekte?
  • Müşteri ilişkileri konusunda yeterli çözüm sunuluyor mu?

Sipariş vermeden öce başlıca dikkat edilmesi konulardır.

Uğur Has Maden olarak yirmi yıldan fazla bu sektörde hizmet vermekteyiz. Ürünlerimizi kendimiz üretiyor ve başka üreticilerin ürünleri alıp size göndermiyoruz. Gerek gönderim gerekse paketleme konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Bu kapsamda sizi de çalışma ortaklarımız arasında görmeyi isteriz. Sipariş vermek veya daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir